Istoricul Parohiei Albeşti

Istorie Iulie 8, 2012

Parohia Sf. Voievozi Albesti este situata la 50 de km de Iasi in apropierea orasului Targu Frumos, fiind formata din doua sate (Albesti si Rediu)cu doua Biserici, avand un numar de190 de familii. Desi este o parohie mica si cu multe greutati financiare, intrucat principala ocupatie a credinciosilor este agricultura, cele doua Biserici au fost renovate in limita posibilitatilor financiare.

Biserica parohiala din satul Albesti are hramul Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil (8 noiembrie). Satul Albesti , in vechime se numea Scortesti si se situa ,dupa cum spune Marele Dictionar al Romaniei vol I, in zona Carligatura comuna Braesti pe valea paraului Ciorboleafiind format din doua razasii vechi. Acest sat este format din locuitori romani din care prte sunt rusi romanizati, avand o bisericuta de lemn aproape ruinata cu o vechime de aproape 200 de ani deoarece se gaseste o carte donata ei in 1706.

Cea de-a doua biserica ce face parte din parohia noastra se afla in satul Rediu si are hramul “Nasterea Maicii Domnului”(8 septembrie). Aceata Biserica a fost construita intre anii 1980-1984 prin stradania putinilor credinciosi ai acestui sat.